Riziko s dřevěnými trámovými sloupy

Inspekce nemovitosti 9.díl

 

Mé jméno je Radim Mařík a vítám vás u dalšího dílu pořadu Nemoci nemovitostí. Dneska se podíváme na problémy bytů ve starších bytových domech, na problémy s dřevěnými trámovými stropy.

Slečna Stela si koupila nový byt v tomto domě s 1.pol min. století. Byt je to krásný, světlý, krásné dveře, krásné parketové podlahy, ale je potřeba si u těchto typů bytů, objektů uvědomit jednu důležitou věc. Nosná konstrukce stropů resp. podlah je tvořena dřevěným trámovým stropem. A protože je to dřevěnonosná konstrukce, můžou se na ni z dlouhodobého hlediska vyskytovat statické problémy.

Podívejme se jak je na tom tato hezká rohová místnost. Když já si tady povyskočím, tak si uvědomím, že ta podlaha není úplně tuhá, že se semnou trošku houpe. Když se podíváme na tuhle dělící příčku, tak tady vidíme trhlinu na rozhranní té podlahy a té stěny. Tohle jsou všechno signály, které nám říkají, že ta konstrukce toho stropu resp. té podlahy není úplně tuhá. Že je potřeba tuhle tu konstrukci zkoumat, zjistit v jakém stavu ty trámy jsou.

Já jsou vlastně ta nejkrytičtější místa těch dřevěných trámových stropů? No tak je to hlavně to vetknutí toho trámu do té vnější obvodové zdi, protože je potřeba si uvědomit, že ty domy jsou většinou nezateplené a mohlo docházet ke kondenzaci vzdušné vlhkosti v úrovni toho zhlaví trámu a ta vlhkost se do toho trámu mohla dostávat i tím, že na těch obvodových zdech je většinou topení a to topení mohlo být dlouhodobě prasklé, někde porušené a ta voda z toho topení tekla do toho trámu. Ten byl pak vlhký a mohl být napaden opět nějakými dřevokaznými organizmy.

A proto jsme se v bytě u slečny Stely, tady v tomto pokoji zaměřili na ten trám, který je pod tím topením a vede dál podél zdi na které se objevuje ta trhlina. Otevřeli jsme podlahu, tzn. rozebrali jsme parkety, provrtlali jsme se skrz prkna na kterých jsou ty parkety uchyceny a do té dutiny kterou tam máme, jsme se pomocí endoskopu, tedy zařízení, které nám umožní nahlížet do dutin, podívali jak vypadá ten trám, jak vypadá to jeho zhlaví. 

Pokud je nad tím dřevěným trámovým stropem umístěna koupelna, tak je to vlastně taková nejrizikovější místnost. V koupelně je vana, která nemusí mít spolehlivě zatěsněný okraj nebo může zatékat pod vanou. Pokud se podíváme pod vanu a není tam dobrá izolace, tak se mohlo stát, že voda zatékala pod tu vanu a protékala do těch dřevěných trámových stropů a tudíž mohlo dojít k oslabení, degradaci těch dřevěných trámů.

Tady u slečny Stely bude určitě potřeba udělat ten průzkum ještě na dalších kritických místech, podívat se jak vypadají ta záhlaví těch trámů. Podívat se i jak vypadá ten trám v místě toho největšího průhybu. A určitě bude potřeba dojít o patro níž a podívat se, jestli soused pod náma nevyboural tudle tu příčku, protože ta příčka pomáhala tomu trámovému stropu aby držel správně.

A co mají, ti z vás, kteří již mají nebo si chtějí koupit podobný byt dělat? No určitě by měli věnovat pozornost těmto trámovým stropům, měli by si zjistit v jakém stavu jsou, minimálně nějakými namátkovými sondami.

Víte slečna Stela si ten byt nyní krásně zrekonstruuje a může tam pořádat nějaké ostřejší párty.

 

Potřebujete přověřit byt ve starším bytovém domě?
Kontaktujte mně, inspektora nemovitostí Jiřího Hlavína, Dis. a společně provedeme kompletní prověření nedostatků staršího bytu.

JIRI.HLAVIN@NEMOPAS.CZ
+420 608 520 494