Tipy na kontrolu při přejímce nového bytu

Inspekce nemovitosti 10.díl

Mé jméno je Radim Mařík a vítám vás u dalšího, tentokrát u desátého dílu pořadu Nemoci nemovitostí.

Stojíme tady nyní před novými byty developerského projektu Miličovský Háj. Pojďme se teď do jednoho z bytů podívat a tam si ukažme co je dobré si zkontrolovat, pokud takovýto nový byt přebíráte od developera.

Už když vstupujeme do bytu, je dobré zkontrolovat jestli je práh dobře upevněn a že není poničen. Určitě je dobré zkontrolovat, jestli ty dveře, které v bytě jsou, mají dostatečnou požární odolnost. Zkontrolujte, všechny mechanické poškození, které při té výstavbě mohly vzniknout. Jestli nejsou poškrábané dveře, poničené dlaždice, jestli nejsou někde na stěnách nějaké odřeniny, nějaké fleky. To je taková základní estetická kontrola.

Zkontrolujte si, zda všechny dveře správně zavírají. Zkontrolujte si také u dveří, kde klika naráží na nějakou stěnu, jsou nějaké ochranné prvky. Ať už tento doraz, nebo zarážka na podlaze. To nás ochrání před ničením zdi.

Nový byt bude mít nová, těsná moderní okna. Je tady riziko, že ta funkční spára po okraji toho okna není dost dlouhá aby vyvětrala tu plochu té místnosti. Existují tabulky, mají je inspektoři nemovitostí k dispozici, které říkají na jak velkou místnost má jak dlouhá být ta funkční spára.

Samozřejmě má smysl, zvláště tam, kde jsou dřevěné podlahy, kontrolovat kvalitu provedení té podlahy, osazení těch lišt. 

V místnosti, ve které bude osazena kuchyň nebo kuchyňská linka je potřeba zkontolovat jestli pro tu kuchyňskou linku je tam dostatečná a správná příprava tzn. přivedená elektřina, voda, jsou tam připraveny odpady a je tady i příprava na digestoř na odsávání vzduchu ideálně se zpětnou klapkou, tak jak je to tady v tom případě. Protože ta zpětná klapka brání tomu, aby se ty pachy z odvětrávání z jiných bytů dostávali k vám.

Určitě je jednoduché a dobré zkontrolovat všechny zásuvky a vypínače v celém bytě, jestli dobře drží, jestli jsou správně připevněné.

Zanalyzujte správnou polohu podlahy v místnosti oproti podlaze balkónu. Je potřeba aby mezi těmi dvěma úrovněmi byl výškový rozdíl. Pokud není, tak velice často to řešení může vést k tomu, že se vám dostává voda z toho balkónu do těch podlach vevnitř.

Na tom balkóně by neměla stát louže. Tzn. ten balkón by měl být dostatečně spádovaný, tak jak to vidíme v tomto případě.

Zábradlí je potřeba se podívat, jestli má dostatečné, řekl bych bezpečnostní parametry. Jestli má dostatečnou výšku a jestli otvory, které jsou v tom zábradlí jsou dost malé.

Určitě důležitá věc, které je potřeba věnovat pozornost, jsou parapety na oknech. Je potřeba zkontrolovat jestli jsou parapety dostatečně spádovány, tak aby na nich nemohla zůstávat voda. Jestli jsou dostatečně předsazeny před fasádu, tak aby ta voda neztékala na fasádu a samozřejmě je potřeba zkontrolovat i způsob jakými jsou parapety napojeny na okenní rám a jak jsou napojeny na ostění toho okna.

Zkontrolujte zatmelení na okraji vany, případně ve sprchovém koutě. Protože to jsou místa, která pokud nejsou správně zatmelené tak jsou příčinou zatékání do zařizovacích předmětů. Určitě v koupelně má smysl zkontrolovat funkčnost všech zařízení.

Určitě se podívejte do instalační šachty, kde jsou vodoměry a uzávěry vody. Velice často se stává, že to namontování všech trubek vede k tomu, že se ty uzávěry vody nedají zavřít a že se ty vodoměry případně nedají vyměnit.

Zkontrolujte si určitě i rozvaděč elektřiny jestli jsou popsány jednotlivé zásuvkové i světelné okruny, tak abyste se v tom vyznali.

Z pohledu požární bezpečnosti je dobré také zkontrolovat, že je v bytě osazen požární hlásič.

V minulých devíti dílech jsme si ukázali několik těch důležitých problémů nemocí nemovitostí. Náš pořad se nyní na nějakou dobu odmlčí. Chtěl bych vám popřát abyste si užili krásné léto a chtěl bych vám popřát aby vaše nemovitosti byly zdravé aby hezky prospívali, abyste nepotřebovali doktora - Inspektora nemovitosti.

 

Chcete pomoci při přejímce bytu, novostavby?
Kontaktujte mně, inspektora nemovitostí Jiřího Hlavína, Dis. společně provedeme inspekci vašeho nového bytu.

JIRI.HLAVIN@NEMOPAS.CZ
+420 608 520 494