Kročejová neprůzvučnost

Inspekce nemovitosti 1.díl

 

Mé jméno je Radim Mařík a v našem novém pořadu vám ukážu bolesti a nemoci domu. Stojíme před novostavbou bytového domu a na bych vám chtěl ukázat bolest, která není ani tak vidět jako slyšet. Koho se náš dnešní problém týká? Dle mého názoru se s ním setkala většina z Vás. Ale nejvíc bude trápit ty kdo bydlí ve starším či novém bytovém domě. Pojďme si teď vysvětlit podstatu problému.

Jsme v bytě v ložnici, představte si, je pátek večer a vy se chcete vyspat po náročném pracovním týdnu. Ve 12 hodin, sousedka, krásná s vysokýma podpadkama, se vrací z diskotéky a vy každý, každý její krok slyšíte.

Nebo, je neděle, poledne a chcete aby se vaše díte prospalo a sousedovic kluk zrovna upustil na chodbě lyže. Všechno co spadlo na chodbě na podlahu, vy slyšíte jakoby ste to měli vedle sebe.

Tomudle problému se odborně říká KROČEJOVÁ NEPRŮZVUČNOST a já vám teď vysvětlím, v čem spočívá. Aby se nám ten zvuk podlahou nepřenášel, tak je potřeba, aby ta betonová deska pod tou dlažbou byla oddělena od těch dalších konstrukcí nějakou měkkou páskou. Ten materiál bývá podobný jako je materiál že kterého je např. karimatka. Takže v úrovni té betonové desky - karimatka. I ta dlažba, která je na povrchu, musí být od okraje oddělena nějakým pružným tmelem. Potom nám vlastně ta podlaha nepřenáší ten zvuk až do té ložnice.

Dalo by se říct, že existují tři způsoby jak tudle tu bolest domu, nebo problém můžete zjistit.

První způsob je takový spíš odhad. Jestliže se podíváme na dlažbu tady té stěny a vidíme, že je tmelena tuhou spárovačkou a není tmelena pružným tmelem tak vidíme, že na ten problém kročejové neprůzvučnosti nikdo nemyslel a tudíž se dá i předpokládat, že i ta betonová deska pod podlahou není oddělena tou měkkou páskou.

Druhý způsob, jak tohle můžete zjistit, a taky poměrně průkazný, je že tu dlažbu "rozmlátíte" a zjistíte, jestli je tam vložena ta měkká páska. To je ale způsob dost agresivní.

A třetí způsob, který pomůže zjistit, že ten problém zvukové neprůzvučnosti tady je nebo není, je ten, že se to nechá změřit akreditovanou akustickou laboratoří. To měření spočívá v tom, že se použije kalibrované dupadlo a kalibrovaný zvukoměr. To kalibrované dupadlo se dá na chodbu, a ono tam dupe. Kalibrovaný zvukoměr se poté dá třeba do té ložnice a měří se hladina zvuku.

Tady u paní Terezy jsme naměřili po přepočtu hodnotu 66dB a to je problém, protože hodnota, kterou uváděla normě v době výstavby objektu byla 58db. Tady tedy byla hodnota výrazně překročena. V tuto chvíli zde nezbývá nic jiného, než rozkopat chodbu, vložit těsnící pásku a to je investice v řádech sto tisíc korun. 

Dům je starý 7 let a paní Tereze nezbývá teď nic jiného, než aby se dohodla s ostatními nájemníky, vykopaly tu podlahu podél zdí a vložili tam tu pásku. To je investive v řádech sto tisíc. A to je varování pro všechny kteří si teď buď kupují nový byt nebo bydlí v bytě na kterém je ještě záruka, zjistěte si jak jste na tom s tou zvukovou neprůzvučností a chtějte aby to opravil ten kdo byt stavěl. Ušetříte tím třeba těch sto tisíc.... a to je dost ne?


Máte problém s kročejovou neprůzvučností?
Kontaktujte mně, inspektora nemovitostí Jiřího Hlavína, Dis. a problém se společně pokusíme ověřit, změřit a navrhnout řešení

jiri.hlavin@nemopas.cz
+420 608 520 494