Problém s tepelnými mosty

Inspekce nemovitosti 5.díl

Mé jméno je Radim Mařík a vítám vás u dalšího dílu našeho pořadu Nemoci nemovitostí. Dnes se podíváme na problém, který trápí mnohé z vás, na tepelné mosty. 

Tepelný most a jeho důsledky trápí i pana Lukáše, který i s rodinou bydlí v tomto bytovém domě. Jsme teď v ložnici pana Lukáše a jeho rodiny. Pan Lukáš má byt v tomto starším bytovém domě, který není zateplen a pojďme se podívat, co se děje tady za tou skříní. Tady všude vidíte stopy plísně, stopy vlhkosti. Co tedy přesně způsobuje ty problémy?

Tak jsou to zaprvé ty nezateplené obvodové konstrukce, tady ty stěny a tady u pana Lukáše je i nezateplený strop, protože nad panem Lukášem je prázdná, nevyužívaná půda a není tam žádná tepelná izolace toho stropu. 

Další příčinou, která zhoršuje tu situaci, je to, že tady jsou nová plastová okna. Už jsme o tom hovořili, ta nová plastová okna způsobujou že ten prostor méně větrá, je tu tudíž větší vlhkost a ta větší vlhkost samozřejmě způsobuje zvýšenou kondenzaci v tom koutě. A velice důležitou věcí, na kterou je potřeba dávat si pozor, to je ta skříň. Když ta skříň stojí v tom koutě, tak vlastně izoluje ten kout od toho vnitřního prostoru. To znamená, neumožňuje aby docházelo k provětrávání toho povrchu. To znamená, že za tou skříní je zvýšeno to riziko růstu plísní. A to se všeobecně týká jakéhokoliv nábytku přistavěného k těm obvodovým stěnám.

A jak má pan Lukáš svůj problém řešit?

No pan Lukáš může řešit důsledky toho problému. Může si do té místnosti dát odvlhčovač, může si do té místnosti dát zařízení, které filtruje vzduch a zbavuje ho těch alergenů, které uvolňujou plísně, ale mnohem lepší, je vyřešit příčiny toho problému. A to znamená zabránit těm tepelným mostům. Zabránit tomu, že to teplo nám prochází přes tu ovodovou konstrukci a to vyřeší zateplení. Zateplení obvodových zdí, nejenom z jedné strany, ale i té druhé stěny za tím rohem. Určitě je potřeba zateplit tu půdu, která je doteď nezateplená. Až se provedou všechna tahle zateplení, problém s tepelným mostem vymizí a plísně přestanou růst.

Pana Lukáše teď čekají nemalé starosti a nemalé náklady spojené se zateplením domu, stěn i půdy a tyhle starosti, bohužel, bude mít mnoho z vás, kteří bydlíte ve starších nezateplených domech. Teda pokud si doma nechcete pěstovat penicilín a houby, ikdyž já si myslím, že pro penicilín je lepší si jít do lékárny a pro houby lepší jít do lesa.

No a abych nezapomněl, pořad Nemoci nemovitostí má novou Facebookovou stránku. Rádi vás tam všechny přivítáme, zodpovíme vaše dotazy a pokud máte nějaký problém, který trápí vás, napiště nám.

Máte problém s tepelnými mosty a plísněmi? 
Kontaktujte mně, inspektora nemovitostí Jiřího Hlavína, Dis. a problém se společně pokusíme ověřit, změřit a navrhnout řešení.

JIRI.HLAVIN@NEMOPAS.CZ
+420 608 520 494