Nepodařená rekonstrukce bytového domu

Inspekce nemovitosti 6.díl

Jmenuji se Radim Mařík a vítám vás u dalšího dílu pořadu Nemoci nemovitostí. Podíváme se spolu na jednu nepodařenou rekonstrukci bytového domu.

Pojďme se teď spolu podívat do jednoho bytu paní Stáni, která zažila nepříjemné překvapení.

Paní Stáňa má tento útulny byt v našem panelovém domě. Před několika lety se majitelé domu rozhodli, že jej zlepší, že jej revitalizují. Provedli zateplení fasády, provedli nová okna, mělo tady všechno fungovat, všechno být v pořádku. Jaké bylo ale jejich zděšení, když při první letní bouřce začala ze stropu, z podparapetu srčet voda? Ještě teď můžeme vidět stopy vlhkosti, támhle v koutě pod stropem, tady pod parapetem. Kde se tu ta voda bere? Nad námi jsou ještě tři patra, nejsme pod střechou?

Pojďme se podívat jak vypadá ten vnější parapet. Ten parapet, se te prováděcí firmě moc nepovedl. Způsob jakým napojili to ostění okna na ten plech je úplně vadný. Tady to nemůže být řešeno tímto způsobem a doufá, že to zatěsnění zachrání nějaký tmel. Tady ta lišta, ta musí být zapuštěná do toho ostění. Ten líc té stěny, po které teče ta voda musí končit na tom předním okraji té lišty. Todle řešení je vadné a to vadné řešení vede k tomu, že se nám tady dostává, za ten parapet voda, která potom teče dovnitř. To množství vody je tak velké, že i z těch vyšších pater, z těch vyšších parapetů, se nám voda dostává za ten zateplovací systém, stéká mezi tím panelem a zateplovacím systémem a vytéká nám potom pod stropem v té místnosti.

Zatékání netěsnými parapety netrápí v tomto domě jen paní Stáňu, trápí všechny obyvatele domu. Je to vidět třeba tady na té chodbě, stopy zatékání jsou i tady a když se podíváme na způsob opracování toho parapetu, tak je ještě horší než v bytě u paní Stáni.

Co s tím? Jak řešit takhle špatně provedené parapety?

No můžete tmelit, můžete každý rok opravovat tmel, ale to není úplně správné řešení.

Můžete použít netradiční metodu, narvat tam zmuchlaný kapesníček, ale ani to není dlouhodobě funkční řešení.

Jedinné spolehlivě funkční řešení, je ty parapety udělat znova a správně.

Víte, já bych nechtěl být v kůži té firmy, která tuhle rekonstrukci dělala, protože pokud se obyvatelé rozhodnou a vyreklamují ty parapety, tak oni budou muset předělat všechny parapety na celém domě a to bude slušná darda.

Teda taky má možnost, že nakoupí spousty žvýkaček, všichni její zaměstnanci budou žvejkat žvejkat a pak budou ty parapety zalepovat, ale ani to jim nepomůže a není to řešení. A nezapomeňte, máme svoji Facebookovou stránku, přijďte s námi diskutovat.

 

Trápí vás problém se zatékáním vody do bytu nebo domu? 
Kontaktujte mně, inspektora nemovitostí Jiřího Hlavína, Dis. a problém se společně pokusíme ověřit, změřit a navrhnout řešení.

JIRI.HLAVIN@NEMOPAS.CZ
+420 608 520 494