Vlhkost v suterénu a přízemí rodinného domu

Inspekce nemovitosti 4.díl

Pan Josef si koupil dům, který nyní vidíte zamnou. Koupil si jej před rokem a dnes řeší velké problémy s vlhkostí. Pojďme se podívat, co ho trápí.

Když pan Josef dům kupoval, stály před touto stěnou skříně, ty se potom vystěhovali a pan Josef měl pocit, že se tady občas objevují nějaké stopy vlhkosti, ale nepřišlo mu to nijak tragické. O to větší bylo jeho zděšení, když při prvním letním přívalovém dešti se tady najednou objevily tyhle ohromné mokré fleky. Co je příčinou té vlhkosti vevnitř? Podívejme se jak to tady před tím domem vypadá.. Tady je neprodyšná zídka, tady neprodyšné ukončení, ale mezitím je propustný materiál. Co se stane při velkém dešti? Ta vana, která tady je, se napustí vodou a ta voda nemá kam jinam unikat a stoupá nám do těch obvodových zdí toho objektu.

Když odborníci provedli měření vlhkosti toho vnitřního obvodového zdiva, tak zjistili extrémní hodnoty.

Tady ten sklep, ten je tak vlhký, že je možná dobrý tak na to, uskladňovat tady jabka a ani pro ty asi ne. Co s takovým mokrým suterénem dělat? Ta sanace, ta oprava bude šíleně drahá. To znamená odkopat všechny ty vnější zdi, provést tam novou izolaci a to bude stát stovky tisíc. A pokud pan Josef nechce takové peníze zaplatit a já si myslím, že je to zbytečné, tak ať si ten sklep nechá raději na ty jabka.

Sklep jsme si nechali vlhký na jablka, ale líbí se vám tohle? (opadaná omítka vlivem vlhkosti). Chtěli byste mít tohle na zbytku domu? Já myslím, že ne a proto je na místě si pozvat odborníka, odborníka, který vám poradí jak vložit nějakou vodorovnou izolaci, která vám zaizoluje zbytek toho domu od toho suterénu. Ten případ tady, je trošičku extrémní, ale stejný problém může potkat kohokoliv z vás. A c co s tím? Je potřeba snížit tady ten terén, upravit ho tak, aby ta voda nezůstala u toho baráku a odtekla pryč, aby nám nestoupala do těch obvodových zdí. No a když odstraníme tu příčinu, tak pak už jen otlučeme tu omítku, počkáme až zdivo vyschne a nahodíme omítky nové.

Pan Josef má jedinné štěstí, sanace jeho vady nebude příliš nákladná, ale bude mít takové štěstí každý? Co když ho to bude stát sto tisíc, půl milionu? A proto doporučuji, při koupi stavby si pozvěte odborníka.

Máte problém s vlhkostí, mokré omítky, zdivo? 
Kontaktujte mně, inspektora nemovitostí Jiřího Hlavína, Dis. a problém se společně pokusíme ověřit, změřit a navrhnout řešení.

JIRI.HLAVIN@NEMOPAS.CZ
+420 608 520 494